Styropian grafitowy - porady
Otrzymaj oferty od specjalistów jak STYRNET.PL nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

STYRNET.PL

207

Styropian grafitowy - porady

Autor: Damian Mangold, publikacja: 2017-11-02

Styropian grafitowy to produkt dosyć nowy na rynku. Producenci od kilku sezonów proponują takie rozwiązanie dla osób decydujących się na ocieplenie domu. Płyty są przede wszystkim przeznaczone do izolacji fasad budynków, a dzięki zastosowaniu specjalnego grafitowego surowca są o około 25% lepsze pod względem izolacyjności niż standardowy biały styropian. Charakterystyczną cechą tego produktu jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, co właśnie decyduje o wysokiej klasie produktu i jest z powodzeniem stosowane w domach pasywnych i energooszczędnych. Na rynku można spotkać styropiany o lambdzie (współczynnik przewodzenia ciepła): 0,033; 0,032; 0,031; 0,030.

Zdjęcie nr 1

Możemy zastosować cieńszą warstwę styropianu grafitowego względem białego, decydując się na 15cm grafitowego, zastępujemy tym samym mniej więcej 20 cm białego. Ze względu na duże zainteresowanie klientów oraz dużo pytań o ten produkt, poniżej prezentujemy kilka cennych porad.

Przechowywanie styropianu grafitowego

Radzimy, aby styropian grafitowy składować w miejscu, w którym nie jest on narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych – głównie słońca. Proponujemy trzymać styropian pod zadaszeniem lub przynajmniej w miejscu, gdzie nie jest on narażony na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Ciemny kolor powoduje, że styropian szybko się nagrzewa i może ulec utlenieniu. Ponadto styropian, który leży zbyt długo na słońcu, może się pokrzywić – efekt banana. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy styropian jest przyklejony na ścianie i zbyt długo jest narażony na promieniowanie słoneczne. Proponujemy stosowanie specjalnych siatek ochronnych, które zapewniają cień w upalne dni.

„Matowienie płyt”

Zwracamy również szczególną uwagę na tzw. „matowienie płyt”. Oznacza to, że przed ostatecznym nałożeniem kleju na płytę należy ją zmatowić tarką lub papierem ściernym, tak aby porządnie trzymała się ściany po nałożeniu i zastygnięciu kleju.

Zdjęcie nr 2

Kołkowanie

Radzimy, aby z uwagi na wagę styropianu grafitowego stosować kołki, ponieważ jest to dodatkowe zabezpieczenie przed odklejaniem się płyt i zdecydowanie wzmacnia też fasadę budynku. Powinno się stosować od 2 do 5 kołków na płytę.

Podsumowując, radzimy aby po zakupie styropianu grafitowego odpowiednio zadbać o jego składowanie, a także nie zapominać o matowieniu płyt i odpowiednim kołkowaniu na ścianie!


Opracował:
Damian Mangold
STYRNET.PL

Styropian - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 785 Dostawców Styropianu najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o styropianie